Peynirli Börek - Ana Görsel

Peynirli Börek, Kolay Tarif (Görselli Tarif)

“Lezzetli el işçiliğiniz ile içeriğinde erimiş peynir ile kavrulmuş bir çeşit börek. Misafirleriniz veya aileniz için iyi bir seçim, üstelik yağ oranı çok düşük.”

~


30 dakika

9 porsiyon


Gerekli listesi:

Buğday Un 500gr

Su 300ml

Yağ 150ml

Tuz (Göz kararı)

Beyaz Peynir vb.

Maydonoz 10gr

Dereotu 10gr

Tereyağı 75gr

Tavuk Yumurtası 1 tane

 


ADIMLAR

1. Çalışma yüzeyine bir miktar un dökün, tepeye bir delik açın, içine ılık su dökün, bir tutam tuz ekleyin ve hamuru yoğurmaya başlayın. Yavaş yavaş 75 ml yağ ekleyin. Hamur karıştırıcıda yoğurulabilir. Gerekirse biraz daha un ekleyin. Hamur çok elastik olmalı, çok soğuk olmamalıdır, fakat çok yumuşak olmamalıdır ve ellerinize yapışmamalıdır. Bitmiş hamuru bir kaba koyun, havluyla örtün ve 40 dakika dinlendirin.

 

 

2. Dolum için, peyniri rendeleyin ve doğranmış otlar ile karıştırın.

 

 

 

 

3. Hamuru dört eşit parçaya bölün, her birini bir daireye yuvarlayın, unu serpin, bir havluyla örtün ve 5-10 dakika daha bırakın.

 

 

 

 

4. Tereyağını eritin, sıvı yağ ile karıştırın.

 

 

 

 

5. Bir rulo hamur parçası alın, çalışma yüzeyini sıvı yağla gresleyin ve hamuru her yöne çekmeye başlayın. Yerçekimi kuvvetini kullanabilir ve hamuru ağırlıkça çekebilirsiniz. Sonuç olarak, hamur çok ince ve şeffaf hale gelmelidir.

 

 

 

6. Gerilmiş hamuru tereyağı ve sıvı yağ karışımı ile yağlayın, hamurun bütün yüzeyine az miktarda doldurun ve bir rulo haline getirin. Bu ruloyu pişirme kabının ortasındaki bir spirale yerleştirin. Hamurun geri kalan kısmı ile doldurun ve doldurun. Her sonraki rulo spirale devam etmelidir, böylece sonunda büyük bir pişmemiş börek elde edersiniz.

 

 

 

7. Böreği, az miktarda suyla çırpılmış bir yumurta ile yağlayın. Fırında pişirin, kızarana kadar 200 dereceye kadar ısıtın.

 

 

 

 


Tebrikler, artık nefis bir böreğiniz var.


 

Böreği fırından çıkarttığınızda lütfen üstüne biraz su serpin bu sayede böreğin yumuşak olmasına olanak sağlarsınız ancak isterseniz su dökmeyebilirsiniz bu böreğin çıtır olmasını sağlar. Üstünü yağlı kağıt ile kapatıp biraz soğumasına ve dinlenmesine izin vermelisiniz.

Böreği yaparken çocuklarınızdan yardım isteyebilirsiniz bu sizin aranızdaki iletişim bağlarını güçlendirecektir.

Onlar geleceğin sinyalleri.

Sizde onlara geleceğe nasıl sinyal verebileceğinizi gösterin.

Leave a Comment